Klasik yüz ve boyun germe operasyonları üst ve orta yüzdeki yaşlanma problemlerinin çözümünü de içeren kombine yüz gençleştirme operasyonlarının tamamlayıcısıdırlar. Genellikle yüz germe ve boyun germe operasyonları aynı anda yapılırlar.

 

Orta ve ileri yaşlardaki kişilerde oluşan yüz ve boyun bölgesinde ki cilt altı doku azalması, elastikiyet kaybı ve bunlara bağlı olarak sarkık, yaşlı görüntüsü yanı sıra boyun kası deformitesi olan  durumlarda uygulanır .

Kişinin sarkıklık ve ihtiyacına göre  kulak önü kesisi ile  veya kulak arkası  saçlı deriye uzanan kesi kullanılır.

Yüz gençleştirme işlemlerini  üç boyutlu olarak sarkıklık volum kaybı  değerlendirmesi yapmak gereklidir.Yüz germe ameliyatı ile yüz ve boyun derisindeki sarkıklık giderilir, deri altındaki fasya ve fasya altı  dokusu sıkılaştırılır. Varsa çene altındaki yağlanma liposuction- gıdı germe ile ortadan kaldırılır. Yağ grefti uygulamaları ile kombine edilerek daha doğal bir sonuç elde edilebilir.

Tedavi Detayları

Hazırlık

Operasyon Öncesi Hazırlık Nasıldır?

Ameliyattan en az 1 hafta önce aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi veya düzenlenmesi, vitaminler (e- vit gibi),bitkisel ürünler, yeşil çay,yeşil kahve ve bitki çaylarının içilmemesi, 24-48 saat öncesinden alkol alınmaması, sigara içiliyorsa 3 hafta öncesinde kesilmesi ve ameliyat sonrası nekahat(1 – 3 hafta) döneminde de kullanılmamaları gibi genel kurallar yüz germe  ve boyun germe ameliyatında da geçerlidir.

İletmek istediğiniz mesajınız:

[dynamichidden campaign "CF7_GET key='campaign'"]mpaign'"]

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Okan Morkoç

Ameliyat Detayları

Operasyon Nasıl Yapılır ve Operasyon Sonrası Dönem

Genel anestezi ile yapılabildiği gibi  sedasyon anestezi yöntemi de uygulanabilir. Ameliyat genellikle 2-4 saat sürer. Diğer yüz estetiği operasyonları (orta,üst yüz germe,göz kapağı estetiği ve yağ grefti uygulaması gibi) ile kombine edilebilir.Operasyon sonrası dren takılır.   Yapılacak uygulamalara göre hastanede 1 – 2  gece kalınır. Operasyon sonrası 2-4 hafta özel korse kullanılır.

İlk 1-2 gün ağrı ve gerginlik hissedilebilir ancak ağrı kesici, antienflamatuarlar ile kolaylıkla giderilir.

Ameliyattan sonraki ilk hafta yüzde ödem ve morluklar  olabilir. Kombine uygulama yapılan kişilerde morluk ve ödemin geçmesi uzayabilir. Yüzün son halini alması 1-3 ay kadar sürer.Bir hafta sonra  işe dönülebilir. 3 ay güneşten korunulmalıdır. Erkek hastalara 3 hafta sakal tıraşı olmamaları önerilir.

Tedavi Planı

  • Türkiye’de Kalma Süresi  : 2- 3 Gün
  • Hastanede Yatış Süresi    : 1 Gün
  • Operasyon Tipi                : Genel anestezi
  • Refakatçi                          : Hasta kendi bakımını yapabilmektedir.
  • Ameliyat Süresi                : 2 – 3 Saat