ORTA YÜZ GERME AMELİYATININ HEDEFLERİ NELERDİR?

 Orta ve ileri yaşlarda  yanak, göz altı orta yüz bileşkesi, ağız köşesi doku kaybı ve sarkmaya bağlı yaşlı ve cansız bir görüntü oluşur. Orta yüz ameliyatlarında, saçlı deride, göz altında ve ağız içinde yapılan küçük kesilerden girilerek, kaş, şakak, orta yüz, ağız köşesi bölgesi sarkmış cilt ve cilt altı dokularının yukarı asılarak daha genç ve canlı görünüm elde etme işlemidir. Alt göz kapağı yanak bölgesi arasındaki bozulmuş(gözyaşı oluğu deformitesi) olan görüntü düzeltilir.

Sıklıkla 35-50 yaş arsındaki yaşlı ve yorgun bakış ve görüntüsünden kurtulmak isteyen, tam yüz germe ameliyatı gerektirecek kadar  deformitesi fazla olmayan  kişilerde uygulanır. Bu ameliyat özellikle alt  göz kapağı estetiği ve yağ enjeksiyonu uygulamaları  ile kombine edilebilir. Bu sayede tüm  yüze daha doğal,genç ve canlı bir görüntü sağlanmış olur.

Tedavi Detayları

Hazırlık

Ameliyat Öncesi Hazırlık Nasıl Olmalı

Ameliyattan en az 1 hafta önce aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi veya düzenlenmesi, vitaminler (e- vit gibi),bitkisel ürünler, yeşil çay,yeşil kahve ve bitki çaylarının içilmemesi, 24-48 saat öncesinden alkol alınmaması, sigara içiliyorsa 3 hafta öncesinde kesilmesi ve ameliyat sonrası nekahat(1 – 3 hafta) döneminde de kullanılmamaları gibi genel kurallar orta yüz germe ameliyatında da geçerlidir.

İletmek istediğiniz mesajınız:

[dynamichidden campaign "CF7_GET key='campaign'"]mpaign'"]

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzamnı Dr. Okan Morkoç

Ameliyat Detayları

Ameliyat Nasıl Gerçekleştirilir ve Ameliyat Sonrası Süreç Nasıldır?

Ameliyat genel anestezi ile yapılabilir. Orta yüz germe ameliyatı ortalama 3 saat sürer. Genellikle 1 gece hastanede kalmak gerekir. Ameliyattan sonraki ilk 24-48 saat yüzde ödem ve morluklar  olabilir. Kombine uygulamalarda, kişilerde morluk ve ödemin geçmesi biraz zaman alabilir. İlk 1-2 gün ağrı ve gerginlik hissedilebilir ancak ağrı kesicilerle giderilebilir.İlk  haftanın sonunda makyaj yapabilir, kişinin işine dönmesi 1 hafta sonra olur. Operasyon sonrası bandaj ve korse uygulanır.

Yüzün son halini alması 1-3 ay kadar sürer. Uzun dönem sonuçlarında  genetik yapı ve yaşam tarzının etkisi ile  zaman içerisinde bir miktar sarkıklık tekrar oluşabilir, ama tamamen eskiye dönüş olmaz. Çoğunlukla izler birkaç yıl içinde  belli, belirsiz hal almaktadır. Yine de yara iyileşmesi kişiye özeldir. Çok ender bazı hastalarda aşırı yara iyileşmesi (keloid, hipertrofık skar) olabilir.

Tedavi Planı

  • Türkiye’de Kalma Süresi : 2- 3 Gün
  • Hastanede Yatış Süresi   : 1 Gün
  • Operasyon Tipi                : Genel anestezi
  • Refakatçi                          : Hasta kendi bakımını yapabilmektedir.
  • Ameliyat Süresi               : 2 – 3 Saat