Göğüsler ergenlik dönemi ile birlikte kadının hayatına girer ve kadının içinde bulunduğu döneme bağlı olarak farklı anlamlarda vücudun bir parçası haline gelir. Bu organlar aynı zamanda güzelliği, gençliği, öz güven, cinsellik ve doğurganlığı yani anneliği temsil eder. Bu organlar, bir bedenin kadınlık ve estetikle ilgili özelliklerini ortaya koyan en önemli semboller olabilir. Fizyolojik, anatomik ve duygusal bir kombinasyon içeren bu organlar kadınlar için çok önemlidir. Yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı, mamoplasti hem fiziksel hem de duygusal parametreleri içeren karmaşık bir işlemdir.

 

Meme boyutlarındaki büyüme genetik faktörlerlerle oluşabileceği gibi hamilelikler, emzirme, kilo alımı ve ya metobolik hastalıklar sonrasında da oluşabilir.

Büyük memeli kadınlarda, omurgalara ve kas sitemine  olan ağırlık etkisinden dolayı boyun, omuz, sırt ve bel ağrıları oluşabilir. Bu problemler ilerleyen yaşlarda dahada belirgin hale gelmektedir. Meme katlantı alanında ve  sütyen bantlarının geçtiği omuz bölgesinde kızarıklık, kaşıntı şikayetleri (dermatit) oluşabilir.

Büyük memeler ergenlik ve sonrasında  psikososyal gelişmesini olumsuz etkileyebilir. Kişiyi öz güvensiz bir ruh haline sokarak sosyal hayattan soyutlanmasına fiziksel hareketlerin kısıtlanmasına sebep olabilir

Genel bir kural olarak 18 yaşını geçmeyen kişiler ameliyat edilmez. Ancak memenin kontrolsüz büyüdüğü ‘virjinal hipertrofi’ durumunda daha erken yaşlarda müdahale edilebilir.

Göğüs Estetiği Nasıl Tanımlanır?

Bu tanım kesinlikle kişiden kişiye farklılık gösterebilir, ancak estetik bir memeyi şu şekilde tanımlayabiliriz. Kişinin bedeniyle orantılı olan, kişinin vücut çizgilerine uyan, önden bakıldığında konik bir şekle sahip olan bir meme ve memenin kıvrım çizgisini aşmadan yandan bakıldığında bir damla şeklinde olmalıdır. Meme başı iyi tasarlanmalı ve meme ucunu çevreleyen karanlık alan memenin boyutuyla orantılı olmalıdır. Doğum, emzirme, kilo almak ve kaybetmek memenin dokusunda ve yapısında deformasyonlara neden olur. Genlerden ve hormonlardan kaynaklanan bazı durumlarda, meme dokusu ergenlikle birlikte vücutla orantılı olarak daha büyük, daha küçük veya asimetrik bir şekil kazanabilir. Öte yandan, bazı durumlarda, meme kanseri ve tedavileri gibi hastalıklardan dolayı yapısal deformiteler meydana gelebilir. Meme büyüklüğü (vücuda orantılı olarak daha büyük veya daha küçük), asimetrik görünüm, memenin yumuşaklığı veya meme başı şekli problemleri plastik ameliyatlarla çözülebilir.

Sütyen Altı ve Sütyen Çevresi Boyutları

Göğüslerin katlama çizgisinden geçen göğüs altı çevresi ölçümü sütyen altı ölçüsü değerini verir. Sütyen altı boyutları 5 cm birim artar ve ara değerler bir sonraki üst değer olarak alınır (75, 80, 85, 90 vb.)

Meme çizgisinden geçen göğüs çevresi ölçümünden sonra elde edilen değer ile sütyen büyüklüğü ölçüm değeri arasındaki fark göğüs ölçüsü değerini verir ve A, B, C, D ve DD olarak sınıflandırılır. Sütyen ölçüsünün sütyen boyutu sayısal değerin (75B, 80A vb.) Yanına yazılır ve boyut bu şekilde elde edilir.

Sütyen Altı ve Sütyen Çevresi Değerleri

<=70
71 – 75 6.5-13   –> B
76 – 80 14-19.5 –> C
81 – 85 19.5-26 –> D
90 100______100 >26______DD

Meme küçültme ameliyatları yapılan çalışmaların sonuçlarında memnuniyeti en fazla olan meme estetiği  uygulaması olduğu görülmektedir. Ayrıca yapılan estetik ameliyatlar içinde en fazla artış gösteren ameliyat olma özelliğine de sahiptir.

Meme küçültme ameliyatlarında meme protezleri  (silikon veya serum fizyolojik) kullanılabileceği gibi hastanın kendi dokusu (fat-grafting) da kullanılabilir. Amaç  meme dokusunu  büyütmek ve şekillendirmektir.Meme protezinin içindeki dolgu maddesine göre ( silikon jel, serum fizyolojik), şekline göre (yuvarlak, damla şekilli) ve yüzeyinin özelliğine göre (düz yüzeyli, pürtüklü yüzeyli) çeşitleri vardır.  Kullanılan protezler FDA onaylı ( Food and Drug Administration , ABD) tarafından onaylanmış ve insan sağlığına zararı olmayan ürünlerdir.

Tüm meme ameliyatlarında olduğu gibi ameliyat öncesi memenin radyolojik değerlendirilmesi ( ultrason/mamografi) yapılır.

Meme küçültme ameliyatları sıklıkla  genç ve orta yaş gurubu bayanlar tarafından tercih edilmektedir.18 yaşını geçmeyen kişiler özel durumlar dışında ameliyat edilmez.

Tedavi Detayları

Hazırlık

Ameliyat Öncesi Hazırlık

Ameliyatdan en az 1 hafta önce aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi veya düzenlenmesi, vitaminler (e- vit gibi),bitkisel ürünler, yeşil çay,yeşil kahve ve bitki çaylarının içilmemesi, 24-48 saat öncesinden alkol alınmaması, sigara içiliyorsa 3 hafta öncesinde kesilmesi ve ameliyat sonrası nekahat döneminde de kullanılmamaları gibi genel kurallar meme büyütme ameliyatında da geçerlidir.

Gerekli tüm radyolojik değerlendirmeler (ultrason / mamografi) ameliyat öncesi  yapılır.

İletmek istediğiniz mesajınız:

[dynamichidden campaign "CF7_GET key='campaign'"]mpaign'"]

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzamanı Dr. Okan Morkoc

Ameliyat Detayları

Göğüs Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır ve Ameliyat Sonrası Dönem Nasıldır?

Ameliyat günü gerekli ölçümler ve çizimler yapılır. Ameliyat genel anestezi altında  2-3 saat sürer. Meme büyüdükçe sürede artar. Ameliyatta dren takılır. Dren ameliyat sonrası 1-2 gün içerisinde çıkarılır. Genellikle 1 gün hastanede kalınmalıdır. Ameliyat sonrası özel sütyen-korse giydirilir. 4. haftadan sonra balensiz yumuşak sporcu sütyenleri kullanılmaya başlanır. 1 hafta sonra kişi sosyal hayatına geri dönebilir. 4 hafta boyunca yürüyüş dışında spor yapılmamalı,ağırlık kaldırılmamalıdır, özellikle kol hareketleri hızlı ve sert olmamalıdır. 6.haftanın sonunda spor aktiviteleri yapılabilir.Meme dokusunda morluklar ve  şişliklerin azalması, istenilen görünümü kazanmaya başlaması 1-3 ay  sürer. 6-8 ay içerisinde istenilen son görünümüne kavuşur

Tedavi Planı

  • Türkiyede Kalma Süresi :  2-3 Gün
  • Hastanede Yatış Süresi :  1 Gün
  • Operasyon Tipi               : Genel Anestezi
  • Refakatçi                         : Hasta kendi bakımını yapabilmektedir.
  • Ameliyat Süresi              : 1 – 2  Saat

Ameliyat Sonrası Ağrı Olur Mu?

Meme küçültme ameliyatı sonrası çok fazla ağrı beklenmez. Ağrı oluşur ise ağrı kesicilerle kolayca giderilebilir derecede olur.

Ameliyat Sonrası Emzirme Fonksiyonu ve His Kaybı Olur Mu?

Günümüz teknikleri ile ameliyatı sonrası emzirme işlemine engel değildir. Ama yine de böyle bir riskin düşükte olsa varlığı mevcuttur.

Ameliyatı sonrası his kaybı geçici veya nadiren meme dokusu büyüklüğüne bağlı olarak kalıcı olabilir.

Meme Küçültme Ameliyatında İz Nasıldır?

Meme küçültme ameliyatlarında iz kullanılan tekniğe bağlı olarak meme başında yuvarlak,meme orta hattında dik ve  meme katlantı çizgisinde olur. Çoğunlukla izler birkaç yıl içinde cilt rengine benzer renkte belli, belirsiz hal almaktadır. Yine de yara iyileşmesi kişiye özeldir. Çok ender bazı hastalarda  aşırı yara iyileşmesi (keloid, hipertrofık skar) olabilir.