Göğüsler ergenlik dönemi ile birlikte kadının hayatına girer ve kadının içinde bulunduğu döneme bağlı olarak farklı anlamlarda vücudun bir parçası haline gelir. Bu organlar aynı zamanda güzelliği, gençliği, özgüven, cinsellik ve doğurganlığı yani anneliği temsil eder. Bu organlar, bir bedenin kadınlık ve estetikle ilgili özelliklerini ortaya koyan en önemli semboller olabilir. Fizyolojik, anatomik ve duygusal bir kombinasyon içeren bu organlar kadınlar için çok önemlidir. Yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı, meme dikleştirme hem fiziksel hem de duygusal parametreleri içeren karmaşık bir işlemdir.

Meme Dikleştirme-Mastopeksi Nedir?

Sarkmış olan meme dokusu ve meme başını normal boyutuna ve olması gereken yere getirme işlemidir.

Meme uçlarının normal  pozisyonu meme katlantı çizginizin üzerindedir. Meme ucu normal yerinde ama doku sarkıklığı olabilir. Eğer meme uçları bu çizgi seviyesinde ise hafif, bu çizginin altında ise orta derecede meme sarkıklığı var denilebilir. Özellikle meme dokusu katlantı çizgisini geçmiş ve meme uçları aşağı bakan bir pozisyonda ise sarkıklığın  ileri seviyede olduğu anlaşılır.

Memenin sarkıklık derecesi ve meme dokusunun miktarına bağlı olarak uygulanacak meme asma ameliyatı  tekniği değişmektedir.

Tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi meme dikleştirme ameliyatları 18 yaşını geçmeyen kişilerde özel durumlar dışında uygulanmaz.

Tedavi Detayları

Hazırlık

Ameliyat Öncesi Hazırlık Nasıl Olmalı?

Gerekli tüm radyolojik değerlendirmeler (ultrason / mamografi) ameliyattan önce tüm göğüs ameliyatlarında olduğu gibi yapılır.

Mastopeksi için geçerli genel kurallar; Aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçları ameliyattan en az 1 hafta önce alımı durdurulmalı, vitamin (e vitamini gibi), bitkisel ürünler (domates tohumları, kiraz sapı vb.) bitkisel çayları tüketilmemeli, 24-48 saat içinde alkol alınmamalı. Ameliyattan 3 hafta önce sigarayı bırakmalı ve ameliyat sonrası iyileşme döneminde sigara içilmemelidir.

İletmek istediğiniz mesajınız:

[dynamichidden campaign "CF7_GET key='campaign'"]mpaign'"]

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Okan Morkoç

Ameliyat Detayları

Meme Dikleşirme Operasyonu Nasıl Yapılır ve Ameliyat Sonrası Nasıldır?

Ameliyat günü değerlendirmede gerekli ölçümler ve çizimler yapılır. Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve ortalama 2-3 saat sürer. Meme büyüklüğü ve sarkıklık derecesine bağlı olarak süre artar. Ameliyatta  dren takılır. Dren ameliyat sonrası 1-2 gün içerisinde çıkarılır. Genellikle 1 gün hastanede kalınmalıdır. Ameliyat sonrası özel korse uygulanır. 4. haftadan sonra balensiz sporcu sütyenleri kullanılmaya başlanır. 1 hafta sonra kişi sosyal hayatına geri dönebilir. 4 hafta boyunca yürüyüş dışında spor yapılmamalı, ağırlık kaldırılmamalıdır ve özellikle kol hareketlerine dikkat edilmelidir. 6.haftanın sonunda spor aktiviteleri yapılabilir.Meme morluklar ve  şişliklerinin azalması, istenilen görünümü kazanmaya başlaması 1-3 ay  sürer. 6-8 ay içerisinde istenilen son görünümüne kavuşur.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası çok fazla ağrı beklenmez. Oluşabilecek ağrı, ağrı kesicilerle kolayca giderilebilir.

Tedavi Planı

  • Türkiyede Konaklama Süresi : 2-3 Gün
  • Hastanede Yatış Süresi            : 1 Gün
  • Operasyon Tipi                        : Genel Anestezi
  • Refaktçi                                    : Hasta kendi bakımını yapabilir.
  • Operasyon Süreci                    : 2-3 Saat

Günümüz teknikleri ile ameliyatı sonrası,  emzirme işlemine engel değildir. Ama yine de böyle bir riskin düşükte olsa varlığı mevcuttur.

Ameliyatı sonrası his kaybı geçici veya nadiren meme dokusun büyüklüğü ve sarkıklığına bağlı olarak kalıcı olabilir.

Meme dikleştirme ameliyatlarında iz kullanılan tekniğe bağlı olarak meme başı,meme orta hat ve bazen meme katlantı alanında olur. Çoğunlukla izler birkaç yıl içinde  belli, belirsiz hal almaktadır. Yine de yara iyileşmesi kişiye özeldir. Çok ender bazı hastalarda aşırı yara iyileşmesi (keloid, hipertrofık skar) olabilir.