Vücudumuzdaki yağ dokusu yağ hücrelerinden meydana gelmektedir. Ergenlik süresinin sonuna kadar yağ hücreler oluşur ve gelişir sonrasında yeni yağ hücresi oluşmaz , var olan hücreleri zaman içerisinde dönemsel olarak artma ve azalma şeklinde boyut farklılığı gösterir. Bayan populasyonda genelde kalçalar, basenler,bacak iç bölgesi ve karın bölgesinde, erkeklerde ise  bel karın bölgesinde yağ depolanmasında artış daha sık olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bölgelerde 30 lu yaşlardan sonra spor ve diet gibi kilo verme yöntemlerine dirençli bir yağ kitlesi kişiyi rahatsız edecek bir duruma gelebilir. Bu deformıtelere cilt sarkıklığı da eşlik edebilir.

Bu tıp durumlarda  “fat-shapıng “ işlemi uygulanabilir. Fat-shaping, çeşitli teknik ve cihazlarla ( laser, vaser)fazla olan yağ dokusunun alınması (liposuction) ve eksik olan bölgeye verilmesi (fat-grafti) işlemidir. Bu işlemdeki asıl amaç bölgesel yağ depolanmalarından kişiyi kurtararak kişinin vücut hatlarını şekillendirmektir. Kişiden kişiye göre değişmekle birlikte vücut kitlesinin ortalama %10 liposuction ile alınabilir ve 1-2 beden incelme elde edilebilir.

Unutulmamalıdır ki bu işlemlerin hiç biri kilo verme yöntemi değildir. Liposuction uygulamalarından sonra kişi dietine dikkat etmez ise kilo artışı ortay çıkabilir.

Vaser Liposakşın İstanbul

Bu operasyonun temel amacı, bölgesel yağ kütlelerini çıkararak kişinin vücut çizgilerini şekillendirmektir. Kişinin durumuna bağlı olarak, vücut kütlesinin ortalama % 10’u çıkarılabilir ve kişi 1-2 beden daha ince olabilir. Kişi liposakşın operasyonlarından sonra diyetine dikkat etmezse, vücudun diğer bölgeleri ile orantılı olmasına rağmen kilo alımı ortaya çıkabilir. Bu genellikle genç ve orta yaşlı kadınlarda ve erkeklerde yapılan bir ameliyattır.

Tedavi Detayları

Hazırlık

Operasyon Öncesi Hazırlık Süreci

Vaser liposakşın ameliyattından en az 1 hafta önce aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi veya düzenlenmesi, vitaminler (e- vitamini gibi),bitkisel ürünler, yeşil çay,yeşil kahve ve bitki çaylarının içilmemesi, 24-48 saat öncesinden alkol alınmaması, sigara içiliyorsa 3 hafta öncesinde kesilmesi ve ameliyat sonrası nekahat(1 – 3 hafta) döneminde de kullanılmamaları gibi genel kurallar fat-shaping ameliyatlarında da geçerlidir.

İletmek istediğiniz mesajınız:

[dynamichidden campaign "CF7_GET key='campaign'"]mpaign'"]

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Okan Morkoç

Operasyon Detayları

Operasyon ve Sonrası Süreç Nasıldır?

Vaser Liposakşın uygulanan bölgenin büyüklüğüne, bölge sayısına göre genel anestezi yada sedasyon anestezisi eşliğinde yapılan genelde günübirlik cerrahi işlemdir. Liposakşın bölgesel depolanmış yağın özel sıvılar verildikten sonra; 3-4 mm lik deliklerden ince borularla girilerek, vakum  ile vücuttan alınmasıdır. Liposakşın klasik özel sıvılar verilerek yapılan lipoliz yönteminin  yanı sıra gerekli durumlarda lazer lipoliz veya ultrason destekli lipoliz  olarak da yapılabilmektedir. (laser liposuctin vaser) Yapılan araştırmalar tekniklerden birinin diğerine üstün olmadığını göstermektedir. Önemli olan hastaya uygun tekniği seçebilmektir.

Yağ aldırma ameliyatı ortalama 1-3 saat sürer. 6 saat sonra kişi evine dönebilmektedir. İlk 1-2 gün kanül giriş deliklerinden  verilen pembe sıvı sızabilir. Liposakşın yapılan bölgeye göre ağrı oluşabilir, ancak ağrı genelde spor sonrası kas ağrısı gibidir ve ağrılar kesiciler ile giderilebilir. Liposakşın sonrası ilk günlerde ödem ve morluk olabilir. Ödem nedeni ile 4 hafta korse giyilmesi önemlidir. Bir hafta sonra  yürüyüş gibi spor aktiviteleri ve korse sonrası radyofrekans, lenfdrenaj, LPG gibi işlemler ödemin azalmasında ve sıkılaşmada faydalıdır.

Yağ aldırma ameliyatı 3 ay sonrası ödem önemli ölçüde azalır ve Liposakşın yapılan bölge son halini alır.

Tedavi Planı

  • Türkiye’de Kalma Süresi : 4- 6 Gün
  • Hastanede Yatış Süresi   : 1 -2 Gün
  • Operasyon Tipi                : Genel Anestezi veya sedasyon
  • Refakatçi                          : Hasta kendi bakımını yapabilmektedir.
  • Ameliyat Süresi                 : 1 – 3 Saat