Göz Estetiği- Alt ve Üst Göz Kapağı

Göz kapakları yaşlanmanın ilk kendini gösterdiği ve en fazla dikkat çektiği yerlerden biridir. Gözler yüze anlam kazandıran, güzelliği ve gençliği tamamlayan en önemli organlarımızdandır. İnce ve gözenekli yapısı gereği göz kapaklarında ve alt tarafında cilt kırışması, torbalaşma ve sarkma zaman içerisinde sıklıkla oluşmaktadır. Komşu yüz dokularındaki kayıplar ve sarkmalar da alt ve üst göz kapaklarını etkilemektedir. Göz kapağı estetği planlanırken göz kapağının fonksiyonel koruyucu ve destekleyici anaotomisi ön planda tutulmalıdır.

Sadece göz kapaklarında sarkıklık ve fıtıklaşan yağ dokusu sonucu torbalaşma mevcut ise  ile fazla cilt ve fıtıklaşan yağ dokusu blepheroplasty operasyonu ile alınır, göz kapağında tonusunu kaybetmiş kas dokusu sıkılaştırma işlemi uygulanır.

Zaman içerisinde göz kapakları ile beraber diğer yüz yapılarında da değişiklikler oluşur, alın ile beraber kaşlar da üst göz kapaklarının üzerine düşer, alt göz kapakları ile yanakların arasında bir çöküklük, gözyaşı oluğu (tear trough) ortaya çıkar. Bu deformite yanakların aşağı sarkmasından ve cilt altı dokusunun kaybı ile oluşmaktadır.

Göz kapağı estetiği ameliyatları bu sorunları tek başına  çözemeyebilir. Yüz bölgesi diğer estetik uygulamalarıyla (kaş kaldırma, alın germe, orta yüz germe, yağ grefti uygulaması gibi) ile kombine edilerek daha doğal, yüz anatomik bölümleri arasında uyumlu bir sonuç ortaya çıkarılır.

Tedavi Detayları

Hazırlık

Ameliyat Öncesi Hazırlık Süreci

Ameliyattan en az 1 hafta önce aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi veya düzenlenmesi, vitaminler (e- vit gibi),bitkisel ürünler, yeşil çay,yeşil kahve ve bitki çaylarının içilmemesi, 24-48 saat öncesinden alkol alınmaması, sigara içiliyorsa 3 hafta öncesinde kesilmesi ve ameliyat sonrası nekahat(1 – 3 hafta) döneminde de kullanılmamaları gibi genel kurallar göz kapağı estetiği ameliyatlarında da geçerlidir.

İletmek istediğiniz mesajınız:

[dynamichidden campaign "CF7_GET key='campaign'"]mpaign'"]

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Okan Morkoç

Ameliyat Detayları

Ameliyat Süreci ve Ameliyat Sonrası Süreç Nasıldır?

Genel anestezi, sedasyon anestezisi veya lokal anestezi yöntemi de uygulanabilir. Göz kağapağı estetiği ameliyatları 1-2 saat sürer. Aynı gün eve dönülebilir. İlk 1-2 gün ağrı ve gerginlik hissedilebilir ancak ağrı kesicilerle kolaylıkla giderilebilir. İlk birkaç gün göz fonksiyonlarını zorlanmaması gerekir.Ameliyattan sonraki ilk hafta göz etrafında ödem ve morluklar  olabilir. Kombine uygulama yapılan kişilerde morluk ve ödemin geçmesi uzayabilir. Bir haftanın sonunda herhangi bir kısıtlama yoktur. 3 ay güneşten korunulmalıdır.  Göz görünümünün son halini alması 1-3 ay kadar sürer.

Blepheroplasty ameliyatlarında izler üst göz kapaklarında kıvrım bölgesinde, alt göz kapaklarında ise kirpik dipleri hemen altından olacak şekilde planlanır, zaman içinde izler bellibelisiz hale gelir.

Tedavi Planı

  • Türkiye’de Kalma Süresi : 4- 6 Gün
  • Hastanede Yatış Süresi   : Aynı Gün Taburcu
  • Operasyon Tipi               : Genel,  Lokal Anestezi veya sedasyon
  • Refakatçi                         : Hasta kendi bakımını yapabilmektedir.
  • Ameliyat Süresi               : 1 – 2 Saat