Doğum yapmak bir kadının yaşamının doğal parçası olduğu gibi, bu durum bedeninin de değişmesi anlamına gelmektedir. Bu değişiklikler deride ve göğüsteki çatlaklar, sarkan göğüsler ve karın ve kollarda cilt gevşemesi, ön karın duvarında güç kaybı, ciltte bölgesel yağ birikimi oluşumu şeklinde özetlenebilir.

Doğum Sonrası Vücüt Şekillendirme Operasyonun Amacı Nedir?

Doğum sonrası vücutta ortaya çıkan deformitelerin giderilmesi, özellikle karın ve göğüs bölgelerinde meydana gelen cilt çatlakları ve deri sarkmalarını ortadan kaldırmak vücudu eski görünümüne geri dönmesi amacı ile yapılmaktadır.

Meme ameliyatları için emzirmenin tamamlanmış olması ve üzerinden en az 6 ay – 1 yıl geçmiş olması şarttır. Karın germe ameliyatları de doğumdan sonra rahmin ve karın kaslarının toplaması için 1 yıl beklenmelidir.

Tedavi Planı

Hazırlık

Operaston Öcesi Hazırlık Sürecei Nasıldır?

Doğum Sonrası Vücut Şekillendirme işlemleri için geçerli genel kurallar; Aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçları ameliyattan en az 1 hafta önce almayı durdurmalı, vitamin (e vitamini gibi), bitkisel ürünler (domates tohumları, kiraz sapı vb.) bitkisel çayları tüketmemeli. Ameliyattan önce 24-48 saat içinde alkol alınmamalı. Ameliyattan 3 hafta önce sigara ve tütün kullanımı kesilmeli. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde de sigara ve tütün kullanılmamalıdır.

İletmek istediğiniz mesajınız:

[dynamichidden campaign "CF7_GET key='campaign'"]mpaign'"]

Tedavi Planı

  • Türkiye’de Kalma Süresi : 3-4 Gün
  • Hastanede Yatış Süresi   : 1 -2 Gün
  • Operasyon Tipi                 : Genel Anestezi
  • Refakatçi                           : Hasta kendi bakımını yapabilmektedir.
  • Ameliyat Süresi                : 2 – 6 Saat

Operasyon Detayları

Operasyon Süresi Ne Kadardır?

Ameliyat sonrası 1 veya 2 gün hastanede kalınması gerekmektedir. Hastanın 3 hafta boyunca özel sporcu sütyeni giymesi gerekmektedir. Dikişler 15 gün sonra alınır. 7 ile 10 gün sonra banyo yapabilir.

Meme Cerrahisi Sonrası İz Kalır Mı?

Evet, operasyon sonrası yara izi olmaktadır, ancak düzgün bir şekilde dikilirse ve doğru tedavi ve takip iyi yapılırsa, hastanın yara izleri belli belirsiz bir hal alacaktır. Yara iyileşmesi anemi, sigara içimi, kötü kontrol edilen diyabet, obezite vb. faktörlerden dolayı sorunlu olabilir. Yara 2 yıl içinde iyiden iyiye belirginliği kaybeder. Dikişlerin çıkarılmasından sonra, yara kremlerini kullanmanı önemlidir.

Karın Bölgesi Operasyonu - Abdominoplasti

Karın kaslarının gevşeklik derecesi mini abdominoplasti veya tam abdominoplasti mi uygulanacağına karar verilmesinde en önemli faktördür. Abdominal cerrahi sezaryen olarak yaklaşık 40-50 cm’lik bir iz kalacak şekilde gerçekleştirilir. Abdominoplasti ile sarkan cilt ve deri altı yağ dokusu çıkarılır. Aynı zamanda,  doğum sırasında çok fazla uzamış olan karın kasları da belli bir miktarda onarılır.

Karın Germe Operasyonu İyileşme Süreci

Karın germe ameliyatından sonra 1 veya 2 gün hastanede kalmak yeterlidir. En az 3 hafta boyunca korse giyilmelidir.   15. günde dikişler alınır.  10. günden sonra da banyo yapılabilir.

Karın Germe Ameliyatı Süreci Nasıldır?

İlk 24 saat biraz daha yorucu olabilir. Bunun nedeni, genişlemiş karnın daralması ve sertleşmesidir. Baskı hissi, karın ağrısı, dolgunluk hissi yaşanabilir. Çok az ama sık aralıklarla beslenilmelidir. Özellikle, büyük miktarda doku çıkarıldığı zaman hasta zayıflamış olacaktır. Hasta yaklaşık 3 gün içinde daha iyi hissedecektir. 10. günden itibaren hasta çalışma hayatına geri dönebilir. İlk 2 ayda boyunca halter gibi ağır sporlar yapılmamalıdır, ancak 1 ay sonra yürüyüş, yüzme ve spor aktiviteleri gerçekleştirilebilir. Ameliyattan sonra şişme 2 aya kadar sürebilir. En iyi sonuçlar 2 ayın sonunda görülmeye başlayacaktır.