Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma, öncelikle dişlerde biriken lekeleri çıkarmak için aranan en yaygın kozmetik diş prosedürüdür. Bu lekeler beyazlatma sistemleri veya özel tip tozlar kullanılarak hızlı, güvenli bir şekilde yok edilebilir. Diş hekiminizin yapacağı kapsamlı bir muayeneden sonra hangi tedavi veya tedavi kombinasyonunun sizin için en iyi olduğunu belirleyebilecektir. Diş beyazlatma, daha genç ve sağlıklı görünümlü bir gülümseme elde etmenin güvenli ve etkili bir yoludur. Bu prosedürün güvenliği ve etkinliği doğrudan verilen dozaj, tedavi sıklığı ve süresi, kullanılan materyalin konsantrasyonu ve tipi veya sisteme bağlıdır.

Porselen Kaplamalar

Kaplamalar, daha iyi görünüm için dişlerin ön (yüz) kısmını kaplamayı amaçlayan diş renginde malzemelerden hazırlanmış ince, özel yapım kabuklardır. Bu kaplamalar kalınlığı 0.1-0.3 mm arasında değişmektedir ve kişiye özel hazırlanmaktadır.

Kaplama genellikle aşağıdaki durumlarda uygulanır;

 • Gülümseme estetiği için (Holloywood Smile..)
 • Kanal tedavisinden, ilaçlarlardan, aşırı florür veya diğer nedenlerden kaynaklanan lekelerden kurtulmak için
 • Dişlerin aşınmış görüntüsünden kurtulmak için
 • Düzgün çıkmamış dişlerin düzeltilmesi için uzun süreli diş teli tedavisi yapılamayan durumlarda
 • Dişler arasında büyük boşluklar olduğu durumlarda

İletmek istediğiniz mesajınız:

[dynamichidden campaign "CF7_GET key='campaign'"]mpaign'"]

Dolgu

Mevcut gümüş / cıva dolgularına alternatif olarak, daha doğal bir görünüm için diş renkli dolgular sunuyoruz. Porselen ve kompozit seçenekler güzel görünmeyen ve aynı zamanda zayıflamış dişlere güç katan dolgulardır. Bu dolgu işlemleri geliştirilmiş yapıştırma teknolojileri sayesinde oldukça dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Beyaz dolgular, büyük boşluklu dişler için her zaman uygun değildir. Bu tip dişler için kaplamalar daha iyi çözümler sunmaktadır

Estetik Inlay/Onlay Dolgular

Estetik inley / onley dolgular geleneksel amalgam dolgusu daha fazla tercih edilmektedir. Birçok kişi, dolgularını estetik nedenlerle doğal renkli inley ve onley dolgular ile değiştirmeyi tercih etmektedirler. Kaplama veya onley dolgu, çürümüş veya hasar görmüş bir dişin içine veya üzerine yerleştirilerek uygulanmaktadır. Dişin üst yüzeyini daha görsel olarak çekici hale getirmek için dişin doğal rengine benzeyen malzeme ile kaplanmaktadır. Ana yararı dişlerin geri kalanına çok iyi uymalarıdır.  Kullanılan malzeme ‘diş renklidir’ ve kozmetik olarak gerçekçi  ve güzel bir görünüme sahiptir.  Kaplamaları zamanla renk değiştirmez ve uzun yıllar özelliğini kaybetmeden normal dişler gibi bakımı yapılarak kullanılabilmektedir.

Porselen Diş Kaplama / Köprüler

Köprü, kron, kaplama olarak da bilinen sabit protezler, ağızda az sayıda diş eksikliğinde uygulanan bir yöntemdir. Destek dişlerin kesilip küçültülmesi ardından labrotuvarda hazırlanan protezler dişlere yapıştırılmak suretiyle uygulanır. Hasta tarafindan çılarılmayan protezlerdir. Takılıp çıkartılabilen protezlere oranla daha kullanışlıdır. Dişlerin hazırlanması ve ölçü alınmasını takiben 3-4 seans ve toplam bir haftada uygulama tamamlanabilmektedir. Protezin metal destekli seramik (porselen), Metalsiz seramik (porselen), Porselen laminate olmak üzere çeşitleri vardır.  Ağzınıza en uygun olanı hekiminiz tarafından belirlenecektir.

Köprü: Bir veya birden fazla diş kaybı olan hastalarda, mevcut dişlerin küçültülüp, özel kaplamalardan destek alınılarak ara boşlukların doldurulması suretiyle uygulanan bir yöntemdir.

Metale Karıştırılmış Porselen (PFM) Kronlar

Metale kaynaşmış porselen (Porcelain fused to metal -PFM) yüksek mukavemetli diş renginde bir köprüdür. Tamamen seramik bir köprünün aksine, PFM’nin metal çekirdeği onu daha güçlü hale getirir.  Ancak porselenin altında metal olduğu için doğal diş saydamlığını engeller ve tamamen seramik bir köprü kadar güzel estetik bir görüntü sağlamaz.

TÜMÜ İLE SERAMİK KÖPRÜ

Tamamen seramik bir köprü (veya seramik substratlı porselen), tüm köprü tedavileri arasında en estetik olanıdır. İçin de metal yoktur, bu nedenle saydamlık kullanılan malzemenin türüne bağlı olarak genellikle mükemmeldir. Bu köprüler genellikle ön dişlerde veya daha çok ön dişlere yakın daha fazla görünen dişlerde kullanılır. Tümü ile seramik köprü tedavilerimizde sadece en iyi malzemeleri güzellik, biyo uyumluluk ve mukavemet kombinasyonu oluşturarak kullanıyoruz.

Diş Temizliği

 • Derinlemesine diş temizliği lokal anestezi altında yapılmaktadır.
 • Çukur ve çatlaklara uygulanan dolgu tedavisi ile diş çürüğünün ilerlemesini engellenebilir
 • Diş beyazlatma
 • Diş problemlerine yönelik beslenme yöntemleri
 • Ağız hijyeni için Fırçalama, diş ipi teknikleri vb. yöntemler
 • Florür uygulaması

Diş İmplantları

Diş implantı, yedek bir dişi veya köprüyü tutturmak için çenenize yerleştirilen yapay bir diş köküdür. Dental implantlar periodontal hastalık, yaralanma veya başka bir nedenden dolayı diş veya diş kaybeden kişiler için uygun bir seçenektir.

Uygulamanın nasıl olacağı kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Diş doktorumuz size en uygun implantı belirleme konusunda yardımcı olacak ve en uygun planlamayı yapacaktır.

Tek bir dişin değiştirilmesi gerektiği durumlar oldukça basittir. Tek bir implant veya kaplama ile sorun kolaylıkla çözüme kavuşturulmaktadır.

Birkaç dişin değiştirilmesi gerektiği durumlar biraz daha karmaşık işlemler ve birkaç seans da çözümlenebilmektedir. Eğer birkaç dişinizi değiştirmek zorunda kalırsanız, implant destekli köprü tedavileri uygulamamız gerekir.

Tüm dişlerinizi değiştirmeniz gerektiğinde ise implant destekli tam köprü veya tamamı ile takma diş seçenekleri ile çözüm bulmamız gerekecektir.

İmplant uygulamalarında sinüs sarkması sorunları ile karşılaşılabilmektedir. Bu gibi durumlarda sinüsün yukarı kaldırılıp altının doldurulması ve üzerine iplant uygulanması gerekecektir.

Optimal ağız sağlığı için hem evde bakım hem de diş kliniğinize yapılan ziyaretlerde sıkı bir diş hijyeni uygulamak gerekir. Hem kendi dişleriniz hem de implantlara aynı şekilde bakım yapılmalıdır. Elbette düzenli fırçalama ve diş ipi kullanımı implantlarınızı temiz ve plaksız tutmanın en iyi yoludur.

Tedavi sonrası, sizin için en iyi bakım planı diş doktorunuz tarafından hazırlanacaktır. İmplantınızı, dişlerinizi ve diş etlerinizi sağlıklı olduklarından emin olmak için sürekli takip edip bakım planını uymanız gerekmektedir.

Kanal Tedavisi

Dişte derin çürüme veya tekrarlanan diş uygulamaları nedeniyle hamurun iltihaplanması veya enfekte olması durumunda endodonti tedavisi yapılmalıdır. Tedavi edilmezse, pulpa iltihabı apse (enfeksiyon) ile sonuçlanabilir.

Dişin anatomisini bilmememiz bu uygulamayı anlamak için bize yardımcı olacaktır. Dişimizin beyaz sert mine tabakasının altında pulba olarak bilinen yumuşak bir doku bulunur bu dokuda dişinizin kök büyümesine yardımcı olan kan damarları, sinirler ve bağ dokusu vardır.

Bir kök kanal tedavisi sırasında, iltihaplı veya enfekte olmuş pulpa çıkarılır. Dişin içi dikkatlice temizlenir ve dezenfekte edilir. Daha sonra gütaperka adı verilen kauçuk benzeri bir malzeme ile doldurulur ve kapatılır. İşlemden sonra dişiniz geri kazanılmış olur.

Endodontik tedavi, doğal gülüşünüzü korumanıza yardımcı olur ve implant gibi daha uzun süreli tedavilere ihtiyaç duymamayı sağlar. Uygun bakım ile, kök kanal tedavisi görmüş dişler diğer doğal dişler kadar uzun süre sağlıklı bir şekilde kullanılabilir.

 

 

 

 

Ağız Cerrahisi

Kliniğimizde sadece diş çekimi kaplaması temizliği gibi işlemler değil ağız cerrahisi ile ilgili işlemlerde üst düzey eğitimli doktorlarımız tarafından gerçekleştirilmektedir.

Cerrahi işlemlerin büyük çoğunluğu kliniğimiz de gerçekleştirilebildiği gibi daha büyük işlemler gerektiren durumlar da operasyonları gerçekleştirdiğimiz birlikte çalıştığımız hastanelerimiz de mevcuttur.

Periodontoloji

PERİODONTİK / DİŞ ETİ VE KEMİK HASTALIĞI

Periodontal hastalığa çoğunlukla kötü ağız hijyeni, diş plağı, sigara içimi, genetik faktörler, stres, diyet, yaş ve diğer hastalıklar neden olur. Bu hastalık diş etlerinde ve dişlerinizin çevresindeki kemiklerde, diş etlerinin altında iltihaplanmaya yol açabilen bakteriyel bir enfeksiyondur. Tedavi edilmezse, iltihaplanma dişlerinizin çevresindeki kemiği yok ederek diş kaybına neden olabilir.Ana belirtileri kırmızı veya şişmiş diş etleridir.  Fırçalarken kanama; ağrı, kaşıntı, hassas diş etleri, diş etlerinde geri çekilme (dişlerin daha uzun görünmeye başlaması); diş etlerine bastığınızda dişleriniz ve diş etleri arasında iltihap çıkıyor olması, kötü ağız kokusu, ısırdığınızda dişlerinizin birbirine üzerine geliş pozisyonunda herhangi bir değişiklik; kısmi protezlerin takılmasındaki herhangi bir problem, gevşek, çıkıntılı dişler, dişler arasındaki boşluk oluşması bunlar da hastalığın diğer belirtilerindendir.Ne yazık ki periodontal hastalıkların çoğu ağrısızdır, bu nedenle insanlar problem olduğunu fark edemezler.İnsanların yaklaşık% 80’i periodontal hastalıktan muzdariptir ve orta ila şiddetli periodontit hastalığı olanların yaklaşık % 97’si tedavi edilmemektedir.

Bu durumun iyi değerlendirilmesi gerekir. Problemler büyümeden tedbir alınması diş kayıplarını çok büyük oranda azaltacaktır.

Doku Rejenuasyonu

Periodontal dişeti hastalıkları yetersiz diş fırçalama ve yeterli diş ipi kullanımı gibi ek temizlik yöntemlerinin kullanılmaması nedeniyle başlayabilir.  Yeterli temizlik sağlanmadığında diş kemiği ve dokusunda plak ve tartar oluşur. Diş ile kemiği bir birine bağlayan lif zarar gördüğünde diş eti ve diş arasında da boşluklar oluşmaya başlar.

Diş eti dokusu küçüldüğün veya tamamen yok olduğunda şiddetli ağrılar oluşacağından ameliyat ile çözüm bulmak gerekecektir.

Doku yenilemesi (GTR) adı verilen ameliyat ile diş ve doku arasındaki bağı yeniden kurmaya yönelik işlem gerçekleştirilebilmektedir.

Bu cerrahi işlem ile dişin etrafındaki doku ve kemiğin yeniden büyümesine olanak verdiği gibi diş kaybı yaşanması durumunda da diş implantasyonu için gerekli kemik kapasitesini arttırmaya yardımcı olur.

Bu operasyonun başarısında Ağız Cerrahisinde tecrübe birinci sırada gelmekle birlikte hastanın beslenmesine ve ağız hijyenine azami dikkati göstermesi de büyük önem arz etmektedir.

Derinlemesine Diş Temizliği - SRP

Derinlemesine diş temizliği (SRP) diş eti ve dişlerin temizliği için diş doktorları, preidontistler veya diş hijyeni uzmanları tarafından bilinen ve önerilen en etkili tedavi yöntemidir.

Dış taşını kazıma- Scaling; Diş taşını diş yüzeyinden uzaklaştırmak için yapılan işlemdir. Bu işlemler diş fırçacı ve diş ipli ile ulaşılamayan bölgeler de derinlemesine temizlenmektedir. Diş hekimleri, tartarı kıran, lekeleri ve plakları çıkaran küçük ultrasonik aletler kullanır

Diş kökü temizliği- Root Planning; periodontolojide bakteri ve ürünleriyle kontamine olmuş sement yüzeyin temizlenmesi işlemidir.

Kemik Büyütme

Kemik büyütme, bir ekstraksiyondan sonra diş eti hattınızda batık bir nokta veya içbükeylik söz konusu olduğunda yapılır.

Bu içbükeylik estetik olarak iyi olmamasının yanı sıra, olası bir implantın, köprünün veya alanın üzerinden geçen herhangi bir protez uygulamasının görünümünü de bozabilir.

Başka bir seçenekte bu alanı doldurmak ve diş implantı yerleştirilebilmesi için bir kemik alanı oluşturmak diş eti altına greft malzeme yerleştirmektir.

ESTETİK KRON VE DİŞ ETİ ŞEKİLLENDİRME

Dişlerin diş eti dokusuna kıyasla oldukça küçük olduğu durumlarda Estetik Kron ve diş eti şekillendirme işlemi ile gülümseme sırasında diş etlerinin olduğundan daha büyük görünmesi (Gummy Silme) problemi çözümlenmektedir.

Diğer yandan düzensiz diş eti hattı diş etlerinin biraz aşağı indirilmesi ile düzeltilebilir.

Diş eti şekillendirme -(Gingival contouring) diş etlerinin yeniden şekillendirilmesi işlemidir.

Estetik Kron (“Crown lengthening” ) işlemi ise hem diş etinin yeniden şekillendirilmesi hem de diş ve kemiğinin desteklenmesi işlemidir.

Kök Örtme

Kök koruma-Root Coverage diş eti hatlarının çekilmesine maruz kalan diş köklerini korumak için uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Diş etki kaybı oluşması dişlerde hassasiyete, diş çürümelerine, renk bozulmalarına ve çene kemiği deformasyonlarına yol açabilmektedir.

Diş eti kaybı ve çekilmesi sonucunda uzun görünmeye başlayan dişler açığa çıkan diş kökleri gülümsemenizin ve yüzünüzün çok daha yaşlı olarak görünmesine neden olacaktır.

Yumuşak doku Greft işlemi kaybedilen dokuyu yerine koyup dişlerinizi korumaya alma işlemdir.  Bu işlemle yeniden güzel bir gülüş ve genç görünüşe kavuşmak mümkündür.

Bu tekniğe benzeyen bir den fazla değişik yöntemle uygulanan farklı yöntemler mevcuttur.

Size ve dişlerinize en uygun tedavi yöntemini diş doktorlarmıza danışarak karar verebilirsiniz.

DUDAK VE DİŞ ETİ GÜLÜŞ PROBLEMİ

Diş eti gülüş problem medikal olarak “aşırı diş eti görünümü” olarak bilinir ve bu problem hastalar için utanç verici bir problem olarak değerlendiriliyor olabilir.

Sıklıkla diş eti gülüş problemi doğal olmayan dudak yüksekliğinden ve/veya dişin uzun olmasından kaynaklanmaktadır. Kişi her gülümsemesinde dudakları geri çekildikçe diş eti olduğundan fazla görünür.

Diş eti gülümseme problemlerinin birçok vakası dişlerin pozisyonunun düzeltilmesi, kron uzatılması veya diş etinin düzenlemesi ile çözümlenir. Bazı diş eti gülümseme problemleri de diş veya diş eti şeklinden değil üst dudağın pozisyonundan kaynaklanmaktadır.

Basitçe söylemek gerekirse, dudak yeniden konumlandırma işlemi üst dudağın bir miktar aşağı indirilmesidir. Dudak yeniden konumlandırma, üst dudağı kısıtlayan ve diş eti dokusu miktarını azaltmak için yapılan kısa bir cerrahi işlemdir.

Bu işlem sırasında, üst dudağın içinden küçük bir doku şeridi çıkarılır ve dudağın altına dikilir. İşlem 30-45 dakika sürer, sonuç hemen alınır ve gülüş problemi tamamı ile giderilmiş olur.

Operasyon sonrası hasta gülümsediğinde diş ve diş eti ve dudaklar arasında orantılı bir görüntü ortaya çıkar.

İyileşme çok hızlı gerçekleşir. Lokal anestezi ile ağız içinde bir işlem olduğu için dışarıdan görünen herhangi bir yara izi söz konusu değildir.

Operasyon sonrası hastalarımızın kendilerine güvenerek gülümsediklerini sıklıkla görmekteyiz.  Ayrıca hastalarımız da sadece görsel bir değişiklik değil sosyal hayatta da öz güvenlerinin artığını ifade etmektedirler.

Ortodonti

Invisalign®- Telsiz Diş Düzeltme

Invisalign® dişleri düzleştiren ve şeffaf plastik hizalayıcılarla diş problemlerini çözen bir ortodonti yöntemidir. Geleneksel gülümserken size mutsuz eden yöntemin yerine ihtiyacınız olan ortodontik tedaviyi elde etmek için neredeyse görünmez ağzınıza özel plaklarla çözüm sağlayan bir yöntemdir.

Geleneksel Ortodonti

Eskiden ortodonti dendiğinde ağzı tümü ile metallerle kaplı genç bir çocuk yüzü aklımıza gelirdi.  Artık ortodonti alanında yaşanan gelişmeler bu imajı artık geçmişte bırakmıştır.

Ortodonti diş seyrekliği ve düzensiz diziliş problemlerini gidermek için yetişkinler tarafından da artık gönül rahatlığı ile talep edilen bir tedavi yöntemi olmuştur.