Üst Yüz Ameliyatlarının Hedefleri Nedir?

Kadınlarda, kaşın dış bölümünün göz çevresi kemiğinin üst sınırından yaklaşık 1 cm yukarıda olması beklenirken, erkeklerde kaş genellikle kemikle aynı hizadadır. Zaman içerisinde, kaş düşüklüğü üst göz kapaklarında yığılmaya ve sarkıklığa sebep olur. Bu durum yaşlı ve yorgun bir görüntüye sebep olur.

Alın germe,kaş kaldırma ameliyatı, alın bölgesindeki kırışıklıklar ile iki kaş arasındaki kırışıklıklar düzeltmek; sarkık  kaşları kaldırarak canlı ve genç bir görünüm elde etmek amacıyla yapılır.

Bu ameliyatla göz kenarlarındaki kaz ayağı denilen kırışıklıklar ve üst göz kapağı sarkılığı ile oluşan yaşlı ve donuk görüntü giderilmiş olur.

 

Alın germe,kaş kaldırma operasyonlarında bir çok farklı teknik vardır; klasik tekniklerde izler saç çizgisinin 4-5 cm gerisinde, saçlı deri içerisinde gizli  kalır dolayısıyla  görünür  değilidir . Endoskopik olarak yapılan alın germede ise yine saçların arasında olmak üzere çok daha küçük kesiler yapılır. Her tekniğin birbirlerine göre artıları ve eksileri mevcuttur. Hangi tekniğin seçileceğine hastanın yüz yapısı ve deformasyonuna göre karar verilir.

Tedavi Detayları

Hazırlık

Operasyon Öncesi Hazırlık Süreci

Ameliyattan en az 1 hafta önce aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi veya düzenlenmesi, vitaminler (e- vit gibi),bitkisel ürünler, yeşil çay,yeşil kahve ve bitki çaylarının içilmemesi, 24-48 saat öncesinden alkol alınmaması, sigara içiliyorsa 3 hafta öncesinde kesilmesi ve ameliyat sonrası nekahat(1 – 3 hafta) döneminde de kullanılmamaları gibi genel kurallar alın germe ameliyatında da geçerlidir.

İletmek istediğiniz mesajınız:

[dynamichidden campaign "CF7_GET key='campaign'"]mpaign'"]

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Okan Morkoç

Operasyon Detayları

Operasyon Nasıl Gerçekleştirilir ve Operasyon Sonrası Süreç Nasıldır?

Ameliyat genel anestezi altında  2-3  saat sürer. Ameliyat sonrası 1 gece hastanede kalınır. Ameliyat sonrası erken dönemde hafif derecede ödem ve morluk  olabilir. Endoskopik işlemlerde bazen ödem süresi biraz uzun olabilmektedir. İlk 1-2 gün ağrı ve gerginlik hissedilebilir ancak ağrı kesicilerle kolaylıkla giderilebilir. Birkaç gün içerisinde sosyal hayata dönülebilir. 3 hafta ağır egzersiz yapılmamalıdır. İşlem sonrası 3 ay güneşten korunulmalıdır.

Tedavi Planı

  • Türkiye’de Kalma Süresi : 3- 4 Gün
  • Hastanede Yatış Süresi   : 1 Gün
  • Operasyon Tipi               : Genel anestezi
  • Refakatçi                         : Hasta kendi bakımını yapabilmektedir.
  • Ameliyat Süresi               : 2 – 3 Saat